Slovar

Al Kaida – globalna militantna islamska teroristična skupina, katero je leta 1988 ustanovil Osama bin Laden (ubit v napadu ameriških specialcev leta 2011 na varno hišo v Pakistanu). Deluje kot omrežje, sestavljeno iz večnacionalne, nedržavne “vojske” ter radikalnega sunitskega gibanja, ki poziva h globalnemu džihadu (sveti vojni). Ideologija Al Kaide je usmerjena predvsem v popolno uničenje tujega vpliva na muslimanski svet ter boj proti krščansko-judovski zaroti proti islamu. Najpogostejša oblika “bojevanja” so samomorilski bombni napadi na več tarč istočasno. V letih bojevanja je Al Kaida razpadla na številne slabo povezane skupine islamskih ekstremistov po svetu. Danes ne obstaja krovno, osrednje vodstvo islamskega ekstremizma, ampak ostajajo gibanja različnih skupin, ki so usmerjena “proti Zahodu”.

Balistični izstrelek – vsak izstrelek, ki večji del svoje poti preleti brez možnosti večjih popravkov smeri, torej po zakonih balistike. Pojem največkrat uporabljamo za raketne izstrelke dolgega dosega. Balistični izstrelek največjega dosega je medkontinentalni (medcelinski) balistični izstrelek, ki ga nosilna raketa ponese izven ozračja v orbitalno tirnico, pri čemer dosežejo največjo višino okoli 1.200 km. Po prenehanju delovanja nosilne rakete se izstrelek približuje končni točki v prostem padu.

BDP (bruto domači proizvod, angl. GDP – Gross Domestic Product) – vrednost vseh proizvodov in storitev, ki so bili ustvarjeni znotraj ene države v določenem obdobju, ponavadi v enem letu. Kot statistični pripomoček se največkrat uporablja preračunan na prebivalca. Leta 2020 je v Sloveniji znašal BDP/prebivalca 22.083 €.

Bližnji vzhod – zgodovinska, geografska, kulturna in politična regija, ki navadno obsega države Jugozahodne Azije in Egipt v Severni Afriki. V današnji jezikovni rabi v slovenščini večkrat nima jasne razmejitve nasproti regiji z imenom Srednji vzhod. Pogosto se tudi prekriva z Levantom, ki kot regija označuje zgodovinski prostor vzhodnega Sredozemlja.

Dekolonizacija – proces odpravljanja kolonializma.

Destalinizacija – odpravljanje, opuščanje Stalinovega sistema, politike

Fundamentalizem – nazor, ki zahteva, da se kdo dosledno drži načel svoje ideologije; ideologiji je podrejeno vse javno, družbeno in politično življenje. Islamski fundamentalizem – versko gibanje, ki zahteva popolno zvestobo koranu.

Glasnost – družbeno-politične reforme ZSSR v času vlade predsednika Mihaila Gorbačova.

Hladna vojna – obdobje političnih napetosti in ideološkega, vojaškega in gospodarskega tekmovanja med kapitalističnim in komunističnim blokom, med katerima ni prišlo do neposrednega spopada.

Jedrsko orožje – vsako orožje, ki izrablja jedrske reakcije cepitve jedra (fisije) in/ali jedrskega zlivanja (fuzije) kot poglaviten vir uničevalne sile. Vsako jedrsko orožje je občutno močnejše od največjih konvencionalnih eksplozivov in eno tako orožje je zmožno uničiti celotno mesto.

Mudžahedin (mudžahid) – sveti bojevnik. Najbolj znani mudžahedini so bili afganistanski borci proti ruski invaziji (1979-1989), sestavljeni iz različnih nepovezanih opozicijskih skupin. Te skupine so se po odhodu Sovjetov medsebojno borile za oblast v državljanski vojni.

NATO (North Atlantic Treatry Organization). je mednarodna vojaško – politična organizacija držav za sodelovanje na področju obrambe, ki je bila ustanovljena 4. aprila leta 1949 z Washingtonsko pogodbo.

Neokolonializem – nove oblike “kolonialnih” posrednih odvisnosti novonastalih suverenih držav od velesil, multinacionalnih družb.

Osimski sporazumi – meddržavna pogodba med SFR Jugoslavijo in Republiko Italijo, ki so jih leta 1975 podpisali SFRJ in Republika Italija v italijanskem mestu Osimo blizu Ancone. Sporazumi poudarjajo pospeševanje gospodarskega sodelovanja, potrdi državne meje in določa prosto ekonomsko cono.

Palestinci – politična oznaka za ljudi, ki živijo na območju Palestine. Večinsko etnično skupino predstavljajo arabski muslimani, pomembnejše manjšine pa Druzi in kristjani. Danes več kot polovica Palestincev živi izven izvorne regije zaradi neprestanih konfliktov med etničnimi skupinami ter državami na Bližnjem vzhodu.

Perestrojka – ime za gospodarske reforme ZSSR v času vlade predsednika Mihaila Gorbačova, v katerih so liberalizirali gospodarstvo, odpravili državno vodenje podjetij in uvajali privatno lastnino.

Rdeči telefon – popularno ime za direktno komunikacijsko linijo med predsednikoma ZDA in Sovjetske zveze, uvedene po kubanski krizi 1962.

Siva ekonomija – delo “na črno”, neprijavljeno in neobdavčeno delo in zaposleni delavci. Pojav sive ekonomije vpliva na javne finance (zdravstvo, šolstvo, kultura, prometna infrastruktura, policija…), na trg delovne sile in na razporeditev in višino dohodka.

STO – Svobodno tržaško ozemlje – teritorij pod kontrolo Združenih narodov, ki je med letoma 1947 in 1954 obstajal ob severovzhodni obali Jadranskega morja. Ustanovljeno je bilo leta 1947 z mirovno pogodbo, podpisano po koncu druge svetovne vojne med Italijo in zavezniškimi silami.

Suniti in šiiti | Več… |

Talibani so izšli iz bojevite struje mudžahedinov. So sunitski pravoverni muslimani, ki se zavzemajo za “očiščevanje ljudstva”. Težijo k uvedbi brezmadežne, temeljne islamske države, v kateri ne bodo dovoljeni “grehi” neislamizma (TV, glasba, kino, zabave, večino športov ipd.). Za zmanjšanje kriminala posegajo po krutih sredstvih (usmrtitev in amputacija delov telesa), pri tem se sklicujejo na islamsko pravo, ki je razloženo v Koranu. V obdobju 1995-1998 so kontrolirali Afganistan.

Trumanova doktrina – načelo, idejni načrt, ki jo je ameriški predsednik Harry S. Truman razglasil kongresu leta 1947 in s katero so ZDA začele podpirati protikomunistična gibanja po svetu. Trumanovi doktrini je sledil program za gospodarsko obnovo Evrope, za katerega je dal pobudo ameriški zunanji minister George Marshall in se po njem imenuje Marshalov načrt.

Vietkong – vojaško-politična organizacija, ki se je borila proti ZDA in vladi Južnega Vietnama za osvoboditev izpod kapitalistične oblasti ter za združitev s komunističnim Severnim Vietnamom.

Vodikova bomba (termonuklearna bomba, hidrogena bomba, H-bomba, fuzijska bomba) – vrsta jedrskega orožja, ki izrablja veliko količino sproščene jedrske energije pri procesu jedrskega zlitja.

Zračni most – organizirana dostava blaga in osebja predvsem z uporabo zračnih plovil.

ZSSR – kratica za uradni naziv Sovjetske zveze (Zveza sovjetskih socialističnih republik)

Železna zavesa – politični izraz za simbolično, ideološko in delno fizično mejo, ki je potekala od Baltika do Jadranskega morja in je razdelila Evropo v času hladne vojne na dva dela: na kapitalistične zahodne in socialistične vzhodne države.