Praška pomlad

ČEŠKOSLOVAŠKA (1968)

Praška pomlad (januar – avgust 1968) je bilo obdobje politične liberalizacije na Češkoslovaškem v času sovjetske prevlade nad njo po drugi svetovni vojni.

ALEKSANDER DUBČEK, 1968

 

Začela se je ob prihodu reformista Aleksandra Dubčka na oblast, ki je zahteval “Socializem s človeškim obrazom!” Reforme praške pomladi so poskušale zagotoviti dodatne državljanske pravice, delno decentralizacijo gospodarstva in demokratizacijo.

 

 

Sledil je sovjetski vdor na Češkoslovaško. Reforme niso sprejeli Sovjeti, ki so po neuspelih pogajanjih poslali na Češkoslovaško 200.000 vojakov in 2.000 tankov Varšavskega pakta ter okupirali državo. Medtem, ko je bilo po državi organiziranih več nenasilnih protestov, pa po izrecnih navodilih vlade Aleksandra Dubčka ni bilo nobenega vojaškega odpora.

  • Ubitih je bilo 72 Čehov in Slovakov, 266 težko ranjenih in 436 lažje ranjenih.
  • Sledil je velik emigrantski val.
  • Češkoslovaška je ostala okupirana do leta 1990.
  • Dubčka je leta 1969 nasledil Gustav Husak.

 

 

 

Jan Palach je 16. januarja 1969 med demonstracijami ob obletnici vkorakanja vojske Varšavskega pakta na Češkoslovaško na Trgu Svetega Vaclava s samosežigom storil samomor v znak političnega protesta. Umrl je tri dni pozneje v bolnišnici. Njegov pogreb 25. januarja 1969 se je spremenil v velike demonstracije proti režimu.

 


Naprej >>>