Oboroževalna tekma

Grmadenje orožja in ravnotežje strahu

Ton hladni vojni je dajala oboroževalna tekma, ki se je stopnjevala od klasičnega orožja do vodikove bombe in vseh vrst jedrske oborožitve ter  medcelinskih raket. Odnosi med ZDA in Sovjetsko zvezo so temeljili na zastraševanju, obe sta grozili, da bosta jedrsko orožje uporabili takoj, ko bo to potrebno. Oboroževalna tekma in obojestranski strah pred uničevalno katastrofo, ki bi sledila neposrednemu spopadu, sta vzdrževala splošni mir – velesile so se zaradi ravnotežja strahu izogibale neposrednemu spopadu, za katerega so se oboji zavedali, da bi gotovo pomenil vzajemno uničenje.

Naloga 5

 

ZDA so v letu 1945 že imele atomsko orožje in s tem dosegle odločilno prednost v jedrski oborožitvi pred konkurentko Sovjetsko zvezo. Na tem so gradile svojo vojaško strategijo. Zanemarile so klasično orožje, v katerem je imela SZ prednost. Rusi so svojo prvo atomsko bombo preizkusili leta 1949. To je na zahodu povzročilo precejšnje presenečenje. Leta 1952 so Američani izumili vodikovo bombo, ki je 500-krat močnejša od atomske, SZ pa je ta izum uspel leto dni kasneje. S tem je bilo ponovno vzpostavljeno ravnotežje v jedrski oborožitvi.

 

Carska bomba, “kraljica vseh bomb” –  je največje in najmočnejše jedrsko orožje, ki so ga  detonirali. Eksplozija je bila desetkrat močnejša, kot če bi eksplodiralo vse orožje iz druge svetovne vojne hkrati (50 milijonov ton TNT; 4100 hirošimskih bomb). Sovjeti so 27 tonsko in 8 metrov dolgo bombo odvrgli leta 1961 na ruskem vojaškem poligonu na Novi Zemlji v Arktičnem morju. Bomba je bila opremljena z zaviralnim padalom, da je imela posadka letala več časa za umik pred eksplozijo. Kljub temu je bilo letalo ob pristanku močno poškodovano. Eksplozija je ustvarila ognjeno kroglo premera 6,5 km, gobast oblak je segel 64 km visoko.  Če bi eksplodirala nad Ljubljano, bi prvi udarni val “zravnal” vse do hrvaške Reke na jugu in do Celovca na severu.

♦ Naloga 6 

 

V naslednjih letih se je težišče preneslo na izdelavo čim boljših balističnih raket srednjega in dolgega dosega z jedrskimi konicami pa tudi satelitov za vojaške namene. Tekmovanje med kapitalizmom in socializmom se je preselilo celo v vesolje, zlasti v obdobju 1955 – 1972.

 

Vojna zvezd (*) >

 


Naprej >>>