Kriza komunizma

Sčasoma je komunizem drsel v krizo. Zahod je tehnološko in gospodarsko presegel komunistični Vzhod. Planska gospodarstva so bila neuspešna. Sovjetska nedemokratičnost, centralizacija in nadzor so bili vzrok številnih politični sporov in ljudskih uporov. Tudi sovjetske družbeno-politične in gospodarske reforme niso mogle preprečiti demokratizacije ter razpada Sovjetske zveze in vzhodnega bloka.

 

Po Stalinovi smrti je oblast prevzel Nikita Hruščov (1953-1964). Ukinjal je kult Stalina, zapiral gulage, urejeval skrhane mednarodne odnose in liberaliziral gospodarstvo. Spremembe so ostale na pol poti. Komunistična oblast je še naprej kontrolirala gospodarstvo in vse javno,  politično in zasebno življenje v Sovjetski zvezi in v državah vzhodnega bloka.

 

 

V času vladavine Leonida Brežnjeva (1964-1982) je upadlo gospodarstvo. Povečevali se izdatki za oboroževanje, korupcija in siva ekonomija. Odpravil je politiko izoliranosti Sovjetske zveze. Povečal je pritiske na satelitske države v vzhodnem bloku (praška pomlad, 1968). V Afganistanu je začel sovjetsko-afganistansko vojno (1979).

 

 

 


Naprej >>>