Demokratizacija v ZSSR

Leta 1985 je Mihail Gorbačov prevzel vodenje Sovjetske zveze, ki je bila v hudi politični in gospodarski krizi. Z reformami je poskušal demokratizirati družbeno-politični sistem in posodobiti gospodarstvo.

  • Odpravili so cenzuro, osvobodili politične zapornike, uradno obračunali s totalitarno preteklostjo in dovolili večstrankarski sistem. Reforme so poimenovali glasnost.
  • Na gospodarskem področju so uvajali reforme, znane kot perestrojkaliberalizirali so gospodarstvo, odpravili državno vodenje podjetij in uvajali privatno lastnino.
  • Na mednarodnem področju se je nakazoval konec napetosti z Zahodom. Z ZDA so podpisali razorožitveni sporazum v Evropi. Zmanjševali so število vojakov. Sovjetske sile so se 1989 umaknile iz Afganistana. Vzhodnoevropskim državam so dovolili suvereno in samostojno pot ter razvoj.

Leta 1990 je prejel Nobelovo nagrado za mir “zaradi vloge v mirovnih procesih”. Njegove reforme je mednarodna skupnost podpirala, doma pa so ga kritizirali. Reformam so nasprotovali zvesti pristaši komunizma in vojska, ker bi izgubili moč, vpliv in oblast. Nezadovoljnih je bilo tudi veliko ljudi. Naraščali so državni dolgovi in brezposelnost, ljudje so izgubili socialno varnost. Gorbačov je izgubljal politično podporo in moč. Z reformami je sprožil plaz, ki je pripeljal do razpada Sovjetske zveze ter do konca hladne vojne in komunizma.

 

MIHAIL GORBAČOV in RONALD REAGAN – PODPIS SPORAZUMA O UNIČENJU RAKET SREDNJEGA DOSEGA, 1987

 

♦ Naloga 15


Naprej >>>