Blokovska delitev sveta

Iz druge svetovne vojne sta Sovjetska zveza in ZDA izšli kot edini svetovni velesili. Državi sta se ideološko bistveno razlikovali. Sovjetska zveza je razvijala enostrankarski komunizem in plansko gospodarstvo, v ZDA pa sta se razvila “kapitalistično” tržno gospodarstvo in načelna demokracija. Po porazu Nemcev je Rdeča armada ostala v vzhodnoevropskih državah. Sčasoma jim je vsilila svoj družbeno-politični sistem in za vodstva držav postavila politične skupine, ki so delale po navodili Moskve. ZDA so poskušale omejiti širjenje sovjetskega vpliva.

BLOKOVSKA RAZDELITEV EVROPE

Leta 1949 so ZDA, Kanada in nekatere zahodnoevropske države ustanovile vojaško obrambno organizacijo – Severnoatlantsko zavezništvo oziroma zveza NATO (North Atlantic Treatry Organization).

Leta 1955 je Sovjetska zveza oblikovala Varšavski pakt, v katerega so bile včlanjene vse komunistične države na stari celini, razen “Titove” Jugoslavije.

 

♦ Naloga 3

 

 

Ideološki boj dveh velesil je segal na vsa področja življenja in dela. Obe strani sta želeli pridobiti politično in ekonomsko prednost tudi s tem, da sta pridobivali simpatije ostalih prebivalcev sveta. Z bojkotom olimpijskih iger sta poteptali celo olimpijska načela. Zaradi sovjetskega vdora v Afganistan so ZDA in zahodne države bojkotirale sodelovanje na poletnih olimpijskih igrah v Moskvi leta 1980, ki so bile prve OI prirejene v komunistični državi. Sodelovalo je zgolj 80 držav. Povračilne ukrepe je izvedla Sovjetska zveza z bojkotom OI leta 1984 v Los Angelesu, ki ji je sledilo 13 socialističnih držav, med katerimi sta bili izjema Romunija in Jugoslavija. Z bojkotom iger je vsaka stran želela ideološkemu nasprotniku povzročiti čim več škode in zmanjšati njegov ugled. Na OI v Seulu leta 1988 se bojkot ni ponovil, napetosti pa so se pojavljale med Severno in Južno Korejo.

 



Naprej >>>